Reading & District Billiards & Snooker League -
Administrator - Andrew Bolter | Andy.bolter123@hotmail.co.uk |
League Tables | Fixtures & Results | Player Rankings | Player Stats (All Seasons) | Highest Breaks | Breaks (All Divisions & Cups) | Breaks (All Seasons) | Head to Head | Clubs | Pictures | Roll of Honour | News | Forum | Sponsors | Committee | Documents | Rules | Search | Subscribe
Cups Thatcham Snooker Club Championship | The EACOTT Cup | The Handicap Singles | The League Doubles Competition | The Pot Black Cup | The Reading & District Championship | The Six Red Championship |
Roll of Honour
READING & DISTRICT BILLIARDS & SNOOKER LEAGUE – ROLL OF HONOUR

Reading Championship Winner

2017 Chris Rice
2016 Chris Rice
2015 Ollie Douglas
2014 Dave Beakhouse
2013 Ian Rose
2012 Neil Rampton
2011 Neil Winkworth
2010 Chris Rice
2009 Ollie Douglas
2008 Phil Bolter
2007 Ian Gregory
2006 Doug Ewing
2005 Phil Bolter

Reading Championship Runner Up

2017 Nick Birney
2016 Ian Rose
2015 Chris Rice
2014 Craig Marsh
2013 Andy Vernon
2012 Neil Winkworth
2011 Doug Ewing
2010 Kevin Holmes
2009 Phil Bolter
2008 Ian Gregory
2007 Phil Bolter
2006 Andy Bolter
2005 Phil Wildman

Highest Ranked League Player – Division Prem

2017 Nick Birney (early Home Guard)
2016 Ian Rose (Early Home Guard)
2015 Ollie Douglas (crucible A)
2014 Ollie Douglas (Crucible A)
2013 Andy Vernon (Crucible Sports)
2012 Ian Rose (Crucible Sports)
2011 Phil Bolter (Thatcham A)
2010 Scott Haynes (Thatcham B)

Highest Ranked League Player – Division 1

2017 Leigh White (Pangbourne)
2016 Dave Shaw (Caversham Working Mens)
2015 Neil Rampton (Beenham)
2014 Neil Rampton (Beenham)
2013 Leigh White (Pangbourne A)
2012 Kevin Parker (Tilehurst B)
2011 Neil Rampton (Beenham A)
2010 Gordon Southworth (Tilehurst D)

Highest Ranked League Player – Division 2

2017 Dave Shaw (the Pool Lot)
2016 Leigh White (Pangbourne)
2015 Kevin Parker (Tilehurst B)
2014 Darren Waugh (Tilehurst B)

Highest Ranked League Player – Division 3

2017 Rupert Howard (Salisbury D)
2016 Kevin Parker (Tilehurst B)
2015 Jody Brown (Salisbury B)


Reading League Pot Black Cup Winner

2017 Ian Rose
2016 Ollie Douglas
2015 Craig Marsh
2014 Ollie Douglas
2013 Scott Haynes
2012 Phil Simmons
2011 Paul Broome
2010 Chris Rice
2009 Mike Mitchell
2008 Phil Bolter
2007 Phil Bolter
2006 Neil Baker

Reading League Pot Black Cup Runner Up

2017 Ollie Douglas
2016 Andrew Seymour
2015 Jonjo Sharkey
2014 Ian Rose
2013 Ollie Douglas
2012 Chris Rice
2011 Jamie Malone
2010 Andy Seymour
2009 Jason Woolcock
2008 Craig Marsh
2007 Paul Fuller
2006 Neil Winkworth

Seniors Championship Winner

2017 Nick Birney
2016 Paul Page
2015 Doug Ewing
2014 Doug Smith
2013 Dave Lugger

Seniors Championship Runner Up

2017 Sean O’Shea
2016 Colin Bark
2015 Doug Smith
2014 Roger Olney
2013 Ken Cowdrey

Handicap Singles Winner

2017 Chris Rice
2016 Ian Rose
2015 Neil Winkworth
2014 Ian Rose
2013 Craig Marsh
2012 Neil Rampton
2011 Marc French
2010 Andy Didcock
2009 Neil Winkworth
2008 Phil Bolter
2007 Ian Gregory
2006 Nathan Ansell
2005 Phil Bolter

Handicap Singles Runner Up

2017 Martin Wallace
2016 Neil Winkworth
2015 Martin Wallace
2014 Neil Winkworth
2013 Dave Beakhouse
2012 Andy Bolter
2011 James Edwards
2010 Neil Rampton
2009 Ollie Douglas
2008 Ian Gregory
2007 Phil Bolter
2006 Neil Winkworth
2005 Doug Ewing

League Doubles Winner

2017 D Ewing & A Vernon
2016 I Rose & R Piner
2015 P Bolter & C Marsh
2014 I Rose & R Piner
2013 Andy Seymour & Scott Haynes
2012 Jason Francis & Doug Ewing
2011 I Rose & R Piner
2010 C Rice & A Seymour
2009 J Woolcock & P Lofts
2008 J Woolcock & P Lofts
2007 W Goddard & P Patel
2006 D Ewing & P Larkins
2005 J Woolcock & P Lofts

League Doubles Runner Up

2017 I Rose & R Piner
2016 A Bolter & N Winkworth
2015 M Wallace & D Graham
2014 D Smith & P Maddan
2013 Craig Marsh & Neil Rampton
2012 Craig Marsh & Neil Rampton
2011 S Henry & R Fuller
2010 D Ewing & I Gregory
2009 L Paxford & L White
2008 P Bolter & M Alexander
2007 G Williams & D Lugger
2006 M Alexander & A Seymour
2005 N Rampton & K Cowdrey

Premier Division Champions

2017 Early Home Guard
2016 Crucible Sports A
2015 Crucible Sports A
2014 Crucible Sports A
2013 Crucible Sports A
2012 Crucible B
2011 Thatcham A
2010 Thatcham B
2009 Thatcham A
2008 Caversham Working Mens A
2007 Thatcham C
2006 Thatcham A
2005 Thatcham A

Premier Division Runners Up

2017 Crucible Sports A
2016 Early Home Guard
2015 Crucible A
2014 Crucible B
2013 Crucible A
2012 Crucible A
2011 Thatcham B
2010 Thatcham A
2009 Caversham Working Mens A
2008 Thatcham A
2007 Thatcham A
2006 Thatcham B
2005 Caversham Conservatives

League Division 1 Champions

2017 Tilehurst A
2016 Caversham Working Mens
2015 Tilehurst A
2014 Tilehurst A
2013 Pangbourne A
2012 Salisbury A
2011 Early Home Gaurd
2010 Tilehurst D
2009 Pangbourne A
2008 Thatcham B
2007 Pangbourne A
2006 Thatcham C
2005 Caversham Working Mens A

League Division 1 Runners Up

2017 Pangbourne
2016 Crucible Sports B
2015 Beenham
2014 Beenham
2013 Goring B
2012 Pangbourne B
2011 Beenham A
2010 Pangbourne C
2009 Tilehurst B
2008 Salisbury B
2007 Salisbury A
2006 Post Office A
2005 Englefield A

League Division 2 Champions

2017 The Pool Lot
2016 Pangbourne
2015 Crucible Sports B
2014 Tilehurst A

League Division 2 Runners Up

2017 Salisbury A
2016 Salisbury B
2015 Pangbourne
2014 Tilehurst B

League Division 3 Champions

2017 Salisbury D
2016 Tilehurst B
2015 Salisbury B

League Division 3 Runners Up

2017 Tilehurst C
2016 Tilehurst C
2015 Tilehurst C

EACOTT Cup Winners

2017 The Pool Lot
2016 Crucible B
2015 Earley Home Guard
2014 Salisbury A
2013 Crucible A
2012 Crucible Sports
2011 Salisbury A
2010 Pangbourne D
2009 Caversham Working Mens B
2008 Caversham Working Mens A
2007 Thatcham C
2006 Thatcham A
2005 Thatcham A

EACOTT Cup Runners Up

2017 Crucible A
2016 Earley Home Guard
2015 Salisbury B
2014 Crucible A
2013 Crucible Sports
2012 Earley Home Gaurd
2011 Caversham Working Mens A
2010 Pangbourne B
2009 Pangbourne C
2008 Thatcham A
2007 Salisbury B
2006 Post Office B
2005 Colours C