St. Helens & District (Thurs.) Snooker League - |
Administrator - Dave O'Dowd | david_odowd@hotmail.com | | ||||
League | Tables | Fixtures & Results | Player Rankings | Player Aggregates | Player Stats (All Seasons) | Highest Breaks | Breaks (All Divisions & Cups) | Breaks (All Seasons) | Head to Head | Clubs | Pictures | Roll of Honour | News | Forum | Sponsors | Documents | Rules | Search | Subscribe | |||
Cups | Alan Crosby Memorial Cup (Individual H'Cap) | Alan Hill Memorial Trophy (Pairs) | Bert Harris Memorial Cup (Under 25's) | Champions Challenge | Frank Owen Trophy (Over 50's) | Jimmy Rigby Cup (Three Man Team) | K.W.T. Bowl | K.W.T. Cup | O'Dowd/Ormiston Trophy (Scratch Individual) | | |||
|
Alan Crosby Memorial Cup (Individual H'Cap) |
QUARTER FINALS MATCHES TO BE PLAYED BY TUESDAY 19TH APRIL 2022 RULES 1 THE FIRST NAMED PLAYER DRAWN OUT IS DEEMED AT HOME AND MUST CONTACT THE AWAY PLAYER WITH 3 SEPARATE DATES TO PLAY THE MATCH - OTHERWISE THE AWAY PLAYER WILL GO THROUGH TO NEXT ROUND 2 ALL MATCHES TO BE PLAYED STRICTLY BY THE ABOVE DATE. 3 ALL GAMES ARE OF BEST OF THREE FRAMES EXCEPT THE FINAL (which is BEST OF FIVE) 4 RESULTS TO STE WHITTAKER on 07936 933976 IMMEDIATELY AFTER THE MATCH 5 A RE-DRAW WILL TAKE PLACE AFTER THIS ROUND IS COMPLETED 6 WAITING TIME, 30 MINS ONLY AFTER ARRANGED START TIME, THEN CLAIM THE MATCH. 7 THE ABOVE RULE(S) WILL BE STRICTLY ENFORCED |
Match Date |
Home
Player |
Hcp |
Hcp |
Away Player | Venue | ||
First Round | |||||||
1 |
By Friday, December 24, 2021 |
Alan Webb (Unison) |
27
|
Lost - Won |
24
|
Graeme Bannister (Parr Cons WMC 1) |
Unison Sports & Social Club |
2 |
By Friday, December 24, 2021 |
Ste Hurst (East Sutton Labour 1) |
34
|
Won - Lost |
12
|
Ste Crosbie (Scala Snooker) |
East Sutton Labour Club |
3 |
By Friday, December 24, 2021 |
Mark Richardson (Parr Cons WMC 1) |
-26
|
Won - Lost |
28
|
Joe Bacon (Peasley Cross Cons.) |
Parr Cons Workingmans Club |
4 |
By Friday, December 24, 2021 |
John Sesnan (Rainford X Social) |
37
|
Lost - Won |
26
|
Steven Clew (Rainhill Ex-Services) |
Rainford X Sports & Social Club |
5 |
By Friday, December 24, 2021 |
Karl Szczotok (St. Annes Town) |
26
|
Lost - Won |
-37
|
Ste Whittaker (Peasley Cross Cons.) |
St. Anne & Blessed Dominic Parish Club |
6 |
By Friday, December 24, 2021 |
David Wellens (Parr Cons WMC 1) |
35
|
Won - Lost |
8
|
Terry Wilkie (St. Annes Town) |
Parr Cons Workingmans Club |
7 |
By Friday, December 24, 2021 |
Jack Pilkington (St. Teresas Ravens) |
48
|
Won - Lost |
41
|
Jimmy Rigby Jr. (St. Teresas Ravens) |
St. Teresas Parish Centre |
8 |
By Friday, December 24, 2021 |
Tom Huntingdon (St. Teresas Ravens) |
50
|
Lost - Won |
20
|
Richard Birch (Parr Cons WMC 2) |
St. Teresas Parish Centre |
9 |
By Friday, December 24, 2021 |
Anthony Rampling (Parr Cons WMC 2) |
32
|
Won - Lost |
11
|
Derek Crosby (Windleshaw 2) |
Parr Cons Workingmans Club |
10 |
By Friday, December 24, 2021 |
Jamie Benson (East Sutton Labour 1) |
37
|
Won - Lost |
-26
|
Kieran Helsby (Parr Cons WMC 1) |
East Sutton Labour Club |
11 |
By Friday, December 24, 2021 |
John Glenn (East Sutton Labour 2) |
23
|
Won - Lost |
-6
|
Anthony Bacon (Parr Cons WMC 1) |
East Sutton Labour Club |
12 |
By Friday, December 24, 2021 |
Brian Clarke (Greenalls) |
27
|
Lost - Won |
34
|
Martin Lane (St. Annes Town) |
Greenalls Social Club |
13 |
By Friday, December 24, 2021 |
Marcus Giglio (St. Teresas Ravens) |
42
|
Lost - Won |
28
|
Phil Waring (Parr Cons WMC 1) |
St. Teresas Parish Centre |
14 |
By Friday, December 24, 2021 |
Lee Jones (Parr Cons WMC 2) |
11
|
Lost - Won |
19
|
Kevin Gauchwin (Scala Snooker) |
Parr Cons Workingmans Club |
15 |
By Friday, December 24, 2021 |
Ray Roughley (St. Teresas) |
5
|
Lost - Won |
30
|
Garry Place (Scala Snooker) |
St. Teresas Parish Centre |
16 |
By Friday, December 24, 2021 |
Adam Chorley (Scala Snooker) |
-11
|
Lost - Won |
-1
|
Peter Shaw (Huyton Cons (@Unison)) |
Scala Snooker & Pool Centre |
17 |
By Friday, December 24, 2021 |
Ryan Place (Scala Snooker) |
50
|
Lost - Won |
46
|
Wilf Hayes (Peasley Cross Cons.) |
Scala Snooker & Pool Centre |
18 |
By Friday, December 24, 2021 |
Chris Hill (East Sutton Labour 1) |
-16
|
Lost - Won |
4
|
Danny McBride (Birchley St. Marys) |
East Sutton Labour Club |
19 |
By Friday, December 24, 2021 |
Joe Carter (Birchley St. Marys) |
40
|
Won - Lost |
3
|
Damien Gauchwin (Scala Snooker) |
Birchley St. Marys Parish Club |
20 |
By Friday, December 24, 2021 |
Ste Finnigan (Rainhill Ex-Services) |
34
|
Won - Lost |
6
|
Darren Webster (Unison) |
Rainhill Ex-Services Club |
21 |
On Friday, December 24, 2021 |
Mike Rafferty (St. Annes Town) |
15
|
Lost - Won |
-18
|
Nathan Williams (Sidac Social 2) |
St. Anne & Blessed Dominic Parish Club |
22 |
By Friday, December 24, 2021 |
Lee Caldwell (St. Annes Town) |
19
|
Won - Lost |
18
|
Harry Turner (Peasley Cross Cons.) |
St. Anne & Blessed Dominic Parish Club |
23 |
By Friday, December 24, 2021 |
Stephen Ridgway (Unison) |
46
|
Lost - Won |
48
|
Andy Clarke (St. Annes Town) |
Unison Sports & Social Club |
24 |
By Friday, December 24, 2021 |
Bill Geldert (Windleshaw 1) |
6
|
Won - Lost |
41
|
Mark Fearon (Birchley St. Marys) |
Windleshaw Catholic Mens Club |
25 |
By Friday, December 24, 2021 |
Lee Felton (St. Teresas) |
21
|
Lost - Won |
12
|
Derek Hornby (Windle (Lab) Social) |
St. Teresas Parish Centre |
26 |
By Friday, December 24, 2021 |
Matthew Diggins (Lowe House) |
32
|
Won - Lost |
7
|
Callum Jones (Parr Cons WMC 2) |
Lowe House Social Club |
Second Round | |||||||
27 |
By Monday, February 7, 2022 |
Chris Hayes (Peasley Cross Cons.) |
33
|
Lost - Won |
24
|
Ste Bullock (Unison) |
Peasley Cross Conservative Club |
28 |
On Monday, February 7, 2022 |
Wilf Hayes (Peasley Cross Cons.) |
46
|
Won - Lost |
34
|
Ste Hurst (East Sutton Lab. (Wed)) |
Peasley Cross Conservative Club |
29 |
By Monday, February 7, 2022 |
Andy Clarke (St. Annes Town) |
48
|
Won - Lost |
12
|
Ady Fallon (East Sutton Lab. (Wed)) |
St. Anne & Blessed Dominic Parish Club |
30 |
By Monday, February 7, 2022 |
Martin Lane (St. Annes Town) |
34
|
Lost - Won |
20
|
Richard Birch (Parr Cons WMC 2) |
St. Anne & Blessed Dominic Parish Club |
31 |
By Monday, February 7, 2022 |
David Wellens (Parr Cons WMC 1) |
35
|
Won - Lost |
16
|
Mick Hallwood (Scala Snooker) |
Parr Cons Workingmans Club |
32 |
By Monday, February 7, 2022 |
Ryan Rennison (Windleshaw (Wed)) |
11
|
Lost - Won |
18
|
Kevin Carr (Sidac Social 1) |
Windleshaw Catholic Mens Club |
33 |
By Monday, February 7, 2022 |
Liam Waterworth (Sidac Social 1) |
33
|
Won - Lost |
28
|
Phil Waring (Parr Cons WMC 1) |
Sidac Sports & Social Club |
34 |
By Monday, February 7, 2022 |
Aaron Lewis (Sidac Social 2) |
24
|
Won - Lost |
43
|
Lee Hayes (Peasley Cross Cons.) |
Sidac Sports & Social Club |
35 |
By Monday, February 7, 2022 |
Phil Naylor (Sidac Social 2) |
6
|
Won - Lost |
5
|
Jono Roberts (Parr Cons WMC 1) |
Sidac Sports & Social Club |
36 |
By Monday, February 7, 2022 |
Nathan Williams (Sidac Social 2) |
-18
|
Lost - Won |
32
|
Matthew Diggins (Lowe House) |
Sidac Sports & Social Club |
37 |
By Monday, February 7, 2022 |
Jamie Benson (East Sutton Labour 1) |
37
|
Won - Lost |
23
|
John Glenn (East Sutton Labour 2) |
East Sutton Labour Club |
38 |
On Monday, February 7, 2022 |
Joe Carter (Birchley St. Marys) |
40
|
Lost - Won |
-37
|
Ste Whittaker (Peasley Cross Cons.) |
Birchley St. Marys Parish Club |
39 |
By Monday, February 7, 2022 |
Keith. Harrison (East Sutton Labour 2) |
27
|
Lost - Won |
10
|
James Burgin (Scala Snooker) |
East Sutton Labour Club |
40 |
By Monday, February 7, 2022 |
Kieran Haddock (Greenalls) |
31
|
Won - Lost |
-26
|
Mark Richardson (Parr Cons WMC 1) |
Greenalls Social Club |
41 |
By Monday, February 7, 2022 |
Kevin Stott (Lowe House) |
-14
|
Won - Lost |
-17
|
Mike Bennett (St. Teresas) |
Lowe House Social Club |
42 |
By Monday, February 7, 2022 |
Lee Caldwell (St. Annes Town) |
19
|
Won - Lost |
39
|
Martin Deeny (Unison) |
St. Anne & Blessed Dominic Parish Club |
43 |
By Monday, February 7, 2022 |
Tom Bulman (Unison) |
25
|
Lost - Won |
24
|
Graeme Bannister (Parr Cons WMC 1) |
Unison Sports & Social Club |
44 |
By Monday, February 7, 2022 |
Terry Kelly (Unison) |
41
|
Lost - Won |
-36
|
Martin Sedgwick (Parr Cons WMC 1) |
Unison Sports & Social Club |
45 |
By Monday, February 7, 2022 |
Simon Keenaghan (Windleshaw 1) |
-3
|
Won - Lost |
3
|
Chris Richmond (Greenalls) |
Windleshaw Catholic Mens Club |
46 |
By Monday, February 7, 2022 |
Paul Critchley (Windleshaw 1) |
-2
|
Won - Lost |
30
|
Garry Place (Scala Snooker) |
Windleshaw Catholic Mens Club |
47 |
By Monday, February 7, 2022 |
Mike Ward (Windleshaw 1) |
26
|
Won - Lost |
32
|
Anthony Rampling (Parr Cons WMC 2) |
Windleshaw Catholic Mens Club |
48 |
By Monday, February 7, 2022 |
Stephen Hill (Rainhill Ex-Services) |
-5
|
Won - Lost |
5
|
Ian Crosby (Windleshaw 2) |
Rainhill Ex-Services Club |
49 |
By Monday, February 7, 2022 |
Chris Chisnall (Parr Cons WMC 2) |
14
|
Lost - Won |
6
|
Bill Geldert (Windleshaw 1) |
Parr Cons Workingmans Club |
50 |
By Monday, February 7, 2022 |
Jack Pilkington (St. Teresas Ravens) |
48
|
Lost - Won |
18
|
Dave O'Dowd (St. Teresas) |
St. Teresas Parish Centre |
51 |
By Monday, February 7, 2022 |
Peter Shaw (Huyton Cons (@Unison)) |
-1
|
Lost - Won |
8
|
Peter Derbyshire (Peasley Cross Cons.) |
Unison Sports & Social Club |
52 |
By Monday, February 7, 2022 |
Colin Bromilow (Huyton Cons (@Unison)) |
1
|
Lost - Won |
35
|
Jimmy Crooks (St. Teresas Ravens) |
Unison Sports & Social Club |
53 |
By Monday, February 7, 2022 |
Neil Lynch (Parr Cons WMC 2) |
17
|
Lost - Won |
34
|
Ste Finnigan (Rainhill Ex-Services) |
Parr Cons Workingmans Club |
54 |
By Monday, February 7, 2022 |
Alan Kirkham (Parr Cons WMC 2) |
16
|
Lost - Won |
26
|
Steven Clew (Rainhill Ex-Services) |
Parr Cons Workingmans Club |
55 |
By Monday, February 7, 2022 |
Kevin Gauchwin (Scala Snooker) |
19
|
Won - Lost |
7
|
Colin McCarthy (St. Teresas) |
Scala Snooker & Pool Centre |
56 |
By Monday, February 7, 2022 |
Mark Langley (Windleshaw 1) |
34
|
Lost - Won |
34
|
Peter Chisnall (Parr Cons WMC 2) |
Windleshaw Catholic Mens Club |
57 |
By Monday, February 7, 2022 |
Danny McBride (Birchley St. Marys) |
4
|
Lost - Won |
15
|
Liam Dempster (Lowe House) |
Birchley St. Marys Parish Club |
58 |
By Monday, February 7, 2022 |
Derek Hornby (Windle (Lab) Social) |
12
|
Lost - Won |
13
|
Will Fyles (East Sutton Labour 1) |
Windle Social Club |
Third Round | |||||||
59 |
By Sunday, March 13, 2022 |
James Burgin (Scala Snooker) |
10
|
Lost - Won |
37
|
Jamie Benson (East Sutton Labour 1) |
Scala Snooker & Pool Centre |
60 |
By Sunday, March 13, 2022 |
David Wellens (Parr Cons WMC 1) |
35
|
Lost - Won |
-2
|
Paul Critchley (Windleshaw 1) |
Parr Cons Workingmans Club |
61 |
By Sunday, March 13, 2022 |
Ste Whittaker (Peasley Cross Cons.) |
-37
|
Lost - Won |
8
|
Peter Derbyshire (Peasley Cross Cons.) |
Peasley Cross Conservative Club |
62 |
By Sunday, March 13, 2022 |
Dave O'Dowd (St. Teresas) |
18
|
Lost - Won |
26
|
Steven Clew (Rainhill Ex-Services) |
St. Teresas Parish Centre |
63 |
By Sunday, March 13, 2022 |
Jimmy Crooks (St. Teresas Ravens) |
35
|
Won - Lost |
6
|
Phil Naylor (Sidac Social 2) |
St. Teresas Parish Centre |
64 |
By Sunday, March 13, 2022 |
Martin Sedgwick (Parr Cons WMC 1) |
-36
|
Lost - Won |
26
|
Mike Ward (Windleshaw 1) |
Parr Cons Workingmans Club |
65 |
By Sunday, March 13, 2022 |
Lee Caldwell (St. Annes Town) |
19
|
Lost - Won |
34
|
Peter Chisnall (Parr Cons WMC 2) |
St. Anne & Blessed Dominic Parish Club |
66 |
By Sunday, March 13, 2022 |
Graeme Bannister (Parr Cons WMC 1) |
24
|
Won - Lost |
15
|
Liam Dempster (Lowe House) |
Parr Cons Workingmans Club |
67 |
By Sunday, March 13, 2022 |
Kevin Carr (Sidac Social 1) |
18
|
Won - Lost |
13
|
Will Fyles (East Sutton Labour 1) |
Sidac Sports & Social Club |
68 |
By Sunday, March 13, 2022 |
Aaron Lewis (Sidac Social 2) |
24
|
Won - Lost |
31
|
Kieran Haddock (Greenalls) |
Sidac Sports & Social Club |
69 |
By Sunday, March 13, 2022 |
Richard Birch (Parr Cons WMC 2) |
20
|
Won - Lost |
33
|
Liam Waterworth (Sidac Social 1) |
Parr Cons Workingmans Club |
70 |
By Sunday, March 13, 2022 |
Kevin Gauchwin (Scala Snooker) |
19
|
Won - Lost |
-5
|
Stephen Hill (Rainhill Ex-Services) |
Scala Snooker & Pool Centre |
71 |
By Sunday, March 13, 2022 |
Matthew Diggins (Lowe House) |
32
|
Won - Lost |
6
|
Bill Geldert (Windleshaw 1) |
Lowe House Social Club |
72 |
By Sunday, March 13, 2022 |
Ste Finnigan (Rainhill Ex-Services) |
34
|
Won - Lost |
-14
|
Kevin Stott (Lowe House) |
Rainhill Ex-Services Club |
73 |
By Sunday, March 13, 2022 |
Andy Clarke (St. Annes Town) |
48
|
Won - Lost |
24
|
Ste Bullock (Unison) |
St. Anne & Blessed Dominic Parish Club |
74 |
By Sunday, March 13, 2022 |
Simon Keenaghan (Windleshaw 1) |
-3
|
Won - Lost |
46
|
Wilf Hayes (Peasley Cross Cons.) |
Windleshaw Catholic Mens Club |
Fourth Round | |||||||
75 |
By Sunday, March 27, 2022 |
Paul Critchley (Windleshaw 1) |
-2
|
Lost - Won |
26
|
Steven Clew (Rainhill Ex-Services) |
Windleshaw Catholic Mens Club |
76 |
By Sunday, March 27, 2022 |
Simon Keenaghan (Windleshaw 1) |
-3
|
Won - Lost |
26
|
Mike Ward (Windleshaw 1) |
Windleshaw Catholic Mens Club |
77 |
By Sunday, March 27, 2022 |
Jamie Benson (East Sutton Labour 1) |
37
|
Lost - Won |
18
|
Kevin Carr (Sidac Social 1) |
East Sutton Labour Club |
78 |
By Sunday, March 27, 2022 |
Matthew Diggins (Lowe House) |
32
|
Lost - Won |
8
|
Peter Derbyshire (Peasley Cross Cons.) |
Lowe House Social Club |
79 |
By Sunday, March 27, 2022 |
Aaron Lewis (Sidac Social 2) |
24
|
Won - Lost |
35
|
Jimmy Crooks (St. Teresas Ravens) |
Sidac Sports & Social Club |
80 |
On Sunday, March 27, 2022 |
Peter Chisnall (Parr Cons WMC 2) |
34
|
Lost - Won |
34
|
Ste Finnigan (Rainhill Ex-Services) |
Parr Cons Workingmans Club |
81 |
By Sunday, March 27, 2022 |
Richard Birch (Parr Cons WMC 2) |
20
|
Lost - Won |
19
|
Kevin Gauchwin (Scala Snooker) |
Parr Cons Workingmans Club |
82 |
By Sunday, March 27, 2022 |
Graeme Bannister (Parr Cons WMC 1) |
24
|
Lost - Won |
48
|
Andy Clarke (St. Annes Town) |
Parr Cons Workingmans Club |
Quarter-Final | |||||||
83 |
By Tuesday, April 19, 2022 |
Aaron Lewis (Sidac Social 2) |
24
|
Won - Lost |
34
|
Ste Finnigan (Rainhill Ex-Services) |
Sidac Sports & Social Club |
84 |
By Tuesday, April 19, 2022 |
Kevin Gauchwin (Scala Snooker) |
19
|
- |
-
|
Winner of G.Bannister/A.Clarke (T.B.C.) |
Scala Snooker & Pool Centre |
85 |
By Tuesday, April 19, 2022 |
Steven Clew (Rainhill Ex-Services) |
26
|
- |
8
|
Peter Derbyshire (Peasley Cross Cons.) |
Rainhill Ex-Services Club |
86 |
By Tuesday, April 19, 2022 |
Simon Keenaghan (Windleshaw 1) |
-3
|
- |
18
|
Kevin Carr (Sidac Social 1) |
Windleshaw Catholic Mens Club |