St. Helens & District (Thurs.) Snooker League

Administrator - Dave O'Dowd | david_odowd@hotmail.com |
League Tables | Fixtures & Results | Player Rankings | Player Aggregates | Player Stats (All Seasons) | Highest Breaks | Breaks (All Divisions & Cups) | Breaks (All Seasons) | Head to Head | Clubs | Pictures | Roll of Honour | News | Forum | Sponsors | Documents | Rules | Search | Subscribe
Cups Alan Crosby Memorial Cup (Individual H'Cap) | Alan Hill Memorial Trophy (Pairs) | Bert Harris Memorial Cup (Under 25's) | Frank Owen Trophy (Over 50's) | Jimmy Rigby Cup (Three Man Team) | K.W.T. Bowl | K.W.T. Cup | O'Dowd/Ormiston Trophy (Scratch Individual) |

   
O'Dowd/Ormiston Trophy (Scratch Individual)
Match Date
Home Player
  Away Player
Venue
First Round
By 31 January 2022
Paul Critchley
(Windleshaw 1)
Lost - Won
Bill Atherton
(St. Teresas)
Windleshaw Catholic Mens Club
By 31 January 2022
Ray Roughley
(St. Teresas)
Lost - Won
Kieran Helsby
(Parr Cons WMC 2)
St. Teresas Parish Centre
By 31 January 2022
Peter Derbyshire
(Peasley Cross Cons.)
Won - Lost
Ryan Rennison
(Sidac Social 2)
Peasley Cross Conservative Club
By 31 January 2022
Terry Wilkie
(St. Annes Town)
Won - Lost
Ady Fallon
(East Sutton Labour 1)
St. Anne & Blessed Dominic Parish Club
By 31 January 2022
Anthony Bacon
(Parr Cons WMC 1)
Won - Lost
Mark Richardson
(Parr Cons WMC 1)
Parr Cons Workingmans Club
By 31 January 2022
Dave O'Dowd
(St. Teresas)
Lost - Won
Simon Keenaghan
(Windleshaw 1)
St. Teresas Parish Centre
By 31 January 2022
Martin Sedgwick
(Parr Cons WMC 1)
Won - Lost
Chris Hill
(East Sutton Labour 1)
Parr Cons Workingmans Club
By 31 January 2022
Steve O'Hare
(Rainford X Social)
Lost - Won
Iain Valentine
(Rainhill Ex-Services)
Rainford X Sports & Social Club
By 31 January 2022
Mike Rafferty
(St. Annes Town)
Won - Lost
Karl Szczotok
(St. Annes Town)
St. Anne & Blessed Dominic Parish Club
By 31 January 2022
Chris Richmond
(Scala Snooker 2)
Lost - Won
Mike Bennett
(St. Teresas)
Scala Snooker & Pool Centre
By 31 January 2022
Tom Bulman
(Unison)
Won - Lost
Callum Jones
(Parr Cons WMC 2)
Unison Sports & Social Club
By 31 January 2022
Kieran Haddock
(Scala Snooker 2)
Won - Lost
Kevin Kilgallon
(Windle Social)
Scala Snooker & Pool Centre
By 31 January 2022
Aaron Lewis
(Sidac Social 2)
Lost - Won
Simon Holland
(East Sutton Labour 1)
Sidac Sports & Social Club
By 31 January 2022
Jono Roberts
(Parr Cons WMC 1)
Lost - Won
Ste Whittaker
(Peasley Cross Cons.)
Parr Cons Workingmans Club
By 31 January 2022
Paul Rose
(Rainford X Social)
-
Bye to Next Round
(Bye)
T.B.C.
By 31 January 2022
Phil Naylor
(Sidac Social 2)
-
Bye to Next Round
(Bye)
T.B.C.
Second Round
By 26 February 2023
Simon Holland
(East Sutton Labour 1)
Won - Lost
Mike Bennett
(St. Teresas)
East Sutton Labour Club
By 26 February 2023
Ste Whittaker
(Peasley Cross Cons.)
Won - Lost
Peter Derbyshire
(Peasley Cross Cons.)
Peasley Cross Conservative Club
By 26 February 2023
Simon Keenaghan
(Windleshaw 1)
Won - Lost
Iain Valentine
(Rainhill Ex-Services)
Windleshaw Catholic Mens Club
By 26 February 2023
Mike Rafferty
(St. Annes Town)
Won - Lost
Bill Atherton
(St. Teresas)
St. Anne & Blessed Dominic Parish Club
By 26 February 2023
Tom Bulman
(Unison)
Won - Lost
Paul Rose
(Rainford X Social)
Unison Sports & Social Club
By 26 February 2023
Martin Sedgwick
(Parr Cons WMC 1)
Won - Lost
Kieran Haddock
(Scala Snooker 2)
Parr Cons Workingmans Club
By 26 February 2023
Phil Naylor
(Sidac Social 2)
Lost - Won
Anthony Bacon
(Parr Cons WMC 1)
Sidac Sports & Social Club
By 26 February 2023
Kieran Helsby
(Parr Cons WMC 2)
Won - Lost
Terry Wilkie
(St. Annes Town)
Parr Cons Workingmans Club
Quarter-Final
By 20 March 2023
Ste Whittaker
(Peasley Cross Cons.)
Won - Lost
Tom Bulman
(Unison)
Peasley Cross Conservative Club
By 20 March 2023
Kieran Helsby
(Parr Cons WMC 2)
Lost - Won
Anthony Bacon
(Parr Cons WMC 1)
Parr Cons Workingmans Club
By 20 March 2023
Simon Holland
(East Sutton Labour 1)
Won - Lost
Simon Keenaghan
(Windleshaw 1)
East Sutton Labour Club
By 20 March 2023
Martin Sedgwick
(Parr Cons WMC 1)
Won - Lost
Mike Rafferty
(St. Annes Town)
Parr Cons Workingmans Club
Semi-Final
On 25 May 2023
Simon Holland
(East Sutton Labour 1)
Won - Lost
Anthony Bacon
(Parr Cons WMC 1)
Unison Sports & Social Club
On 25 May 2023
Ste Whittaker
(Peasley Cross Cons.)
Won - Lost
Martin Sedgwick
(Parr Cons WMC 1)
Unison Sports & Social Club
Final
On 26 May 2023
Simon Holland
(East Sutton Labour 1)
-
Ste Whittaker
(Peasley Cross Cons.)
Unison Sports & Social Club