St. Helens & District (Thurs.) Snooker League

Administrator - Dave O'Dowd | david_odowd@hotmail.com |
League Tables | Fixtures & Results | Player Rankings | Player Aggregates | Player Stats (All Seasons) | Highest Breaks | Breaks (All Divisions & Cups) | Breaks (All Seasons) | Head to Head | Clubs | Pictures | Roll of Honour | News | Forum | Sponsors | Documents | Rules | Search | Subscribe
Cups Alan Crosby Memorial Cup (Individual H'Cap) | Alan Hill Memorial Trophy (Pairs) | Bert Harris Memorial Cup (Under 25's) | Frank Owen Trophy (Over 50's) | Jimmy Rigby Cup (Three Man Team) | K.W.T. Bowl | K.W.T. Cup | O'Dowd/Ormiston Trophy (Scratch Individual) |

   
Frank Owen Trophy (Over 50's)
FIRST ROUND MATCHES TO BE PLAYED BY FRIDAY 30th DECEMBER 2022

RULES
1 THE FIRST NAMED PLAYER DRAWN OUT IS DEEMED AT HOME AND MUST CONTACT THE AWAY PLAYER WITH 3 SEPARATE DATES TO PLAY THE MATCH - OTHERWISE THE AWAY PLAYER WILL GO THROUGH TO NEXT ROUND
2 ALL MATCHES TO BE PLAYED STRICTLY BY THE ABOVE DATE.
3 ALL GAMES ARE OF BEST OF THREE FRAMES INCLUDING THE FINAL
4 RESULTS TO STE WHITTAKER on 07936 933976 IMMEDIATELY AFTER THE MATCH

5 A RE-DRAW WILL TAKE PLACE AFTER THIS ROUND IS COMPLETED
6 WAITING TIME, 30 MINS ONLY AFTER ARRANGED START TIME, THEN CLAIM THE MATCH.
7 THE ABOVE RULE(S) WILL BE STRICTLY ENFORCED

Match Date
Home Player
Hcp
 
Hcp
Away Player
Venue
First Round
By 30 December 2022
Phil Swift
(Windleshaw 2)
30
Won - Lost
15
Peter White
(Sidac Social 2)
Windleshaw Catholic Mens Club
By 30 December 2022
Ste Finnigan
(Rainhill Ex-Services)
24
Won - Lost
50
Jimmy Dunne
(Windle Social)
Rainhill Ex-Services Club
By 30 December 2022
Dave Foody
(Huyton Cons (@Unison))
14
Won - Lost
26
Paul Cotter
(Peasley Cross Cons.)
Huyton Constitutional Club
By 30 December 2022
Jeff Robinson
(Haydock Cons. (Wed))
-10
Won - Lost
12
Harry Turner
(Peasley Cross Cons.)
Haydock Conservative Club
By 30 December 2022
Tommy Quinn
(Lowe House (Wed))
39
Lost - Won
4
Tony Kelly
(Haydock Cons. (Wed))
Lowe House Social Club
By 30 December 2022
Dave Pierce
(Prescot Guild Hall (Wed))
27
Lost - Won
6
Ian Crosby
(Windleshaw 2)
Prescot Guild Hall
By 30 December 2022
Joe McCormick
(Peasley Cross Cons.)
26
Won - Lost
36
John Mangan Sr.
(Prescot Guild Hall (Wed))
Peasley Cross Conservative Club
By 30 December 2022
Chris Hatton
(Haydock Cons. (Wed))
-20
Won - Lost
35
Dave Hankinson
(Windleshaw 2)
Haydock Conservative Club
By 30 December 2022
Bill Atherton
(St. Teresas)
3
Won - Lost
20
Mark Willis
(Lowe House)
St. Teresas Parish Centre
By 30 December 2022
Simon Keenaghan
(Windleshaw 1)
-7
Won - Lost
26
Alan Webb
(Unison)
Windleshaw Catholic Mens Club
By 30 December 2022
Keith. Harrison
(East Sutton Labour 2)
20
Won - Lost
36
Billy Revill
(Parr Cons WMC 2)
East Sutton Labour Club
By 30 December 2022
Matthew Rees
(Rainhill Ex-Services)
37
Lost - Won
28
Steven Clew
(Rainhill Ex-Services)
Rainhill Ex-Services Club
By 30 December 2022
Neil Cooney
(Rainhill Ex-Services)
32
Lost - Won
-19
Andy Sullivan
(Huyton & Prescot GC (Wed))
Rainhill Ex-Services Club
By 30 December 2022
Colin McCarthy
(St. Teresas)
9
Won - Lost
5
Graham Johnson
(Peasley Cross Cons.)
St. Teresas Parish Centre
By 30 December 2022
Mike Rafferty
(St. Annes Town)
10
Lost - Won
19
John Glenn
(East Sutton Labour 2)
St. Anne & Blessed Dominic Parish Club
By 30 December 2022
Mark Forshaw
(Prescot Guild Hall (Wed))
30
Lost - Won
-11
Chris Hill
(East Sutton Labour 1)
Prescot Guild Hall
By 30 December 2022
Ray Roughley
(St. Teresas)
7
Lost - Won
16
Keith Arnold
(East Sutton Labour 2)
St. Teresas Parish Centre
By 30 December 2022
Paul White
(Prescot Guild Hall (Wed))
28
Lost - Won
20
Ste Bullock
(Unison)
Prescot Guild Hall
By 30 December 2022
Derek Tinsley
(Peasley Cross Cons.)
11
Won - Lost
5
James Insch
(Lowe House)
Peasley Cross Conservative Club
By 30 December 2022
Peter Chisnall
(Parr Cons WMC 1)
34
Won - Lost
24
Joe Bacon
(St. Teresas)
Parr Cons Workingmans Club
By 30 December 2022
Bill Geldert
(Haydock Cons. (Wed))
6
Won - Lost
18
Frank Lyon
(Haydock Cons. (Wed))
Haydock Conservative Club
By 30 December 2022
Gary Bickerstaffe
(Haydock Cons. (Wed))
15
Lost - Won
8
Steve Lowery
(St. Annes Town)
Haydock Conservative Club
By 30 December 2022
Frank Pennington
(Lowe House (Wed))
-7
Lost - Won
19
Phil Leadbetter
(East Sutton Labour 2)
Lowe House Social Club
By 30 December 2022
Jason Roberts
(Windle Social)
20
-
-
Bye to Next Round
(Bye)
OPEN DATE
By 30 December 2022
Eric Lomax
(Haydock Cons. (Wed))
48
-
-
Bye to Next Round
(Bye)
OPEN DATE
By 30 December 2022
Mike Ward
(Windleshaw 1)
24
-
-
Bye to Next Round
(Bye)
OPEN DATE
By 30 December 2022
Gary Murphy
(St. Annes Town)
43
-
-
Bye to Next Round
(Bye)
OPEN DATE
By 30 December 2022
15
-
-
Bye to Next Round
(Bye)
OPEN DATE
By 30 December 2022
Wilf Hayes
(St. Teresas Cross (Wed))
42
-
-
Bye to Next Round
(Bye)
OPEN DATE
By 30 December 2022
Lee Jones
(Parr Cons WMC 2)
12
-
-
Bye to Next Round
(Bye)
Parr Cons Workingmans Club
By 30 December 2022
Derek Crosby
(Windleshaw 2)
18
-
-
Bye to Next Round
(Bye)
Windleshaw Catholic Mens Club
By 30 December 2022
Stephen Hill
(Rainhill Ex-Services)
-4
-
-
Bye to Next Round
(Bye)
OPEN DATE
Second Round
By 31 January 2023
Dave Foody
(Huyton Cons (@Unison))
14
-
9
Colin McCarthy
(St. Teresas)
Huyton Constitutional Club
By 31 January 2023
Mike Ward
(Windleshaw 1)
24
Won - Lost
20
Jason Roberts
(Windle Social)
Windleshaw Catholic Mens Club
By 31 January 2023
Ste Bullock
(Unison)
20
Lost - Won
19
John Glenn
(East Sutton Labour 2)
Unison Sports & Social Club
By 31 January 2023
Phil Leadbetter
(East Sutton Labour 2)
19
Lost - Won
43
Gary Murphy
(St. Annes Town)
East Sutton Labour Club
By 31 January 2023
Joe McCormick
(Peasley Cross Cons.)
26
Won - Lost
-10
Jeff Robinson
(Haydock Cons. (Wed))
Peasley Cross Conservative Club
By 31 January 2023
15
Lost - Won
18
Derek Crosby
(Windleshaw 2)
Unison Sports & Social Club
By 31 January 2023
Phil Swift
(Windleshaw 2)
30
Lost - Won
-7
Simon Keenaghan
(Windleshaw 1)
Windleshaw Catholic Mens Club
By 31 January 2023
Tony Kelly
(Haydock Cons. (Wed))
4
Won - Lost
16
Keith Arnold
(East Sutton Labour 2)
Haydock Conservative Club
By 31 January 2023
Wilf Hayes
(Peasley Cross Cons.)
42
Lost - Won
-11
Chris Hill
(East Sutton Labour 1)
Peasley Cross Conservative Club
By 31 January 2023
Andy Sullivan
(Huyton & Prescot GC (Wed))
-19
Lost - Won
10
Bill Geldert
(Windleshaw 1)
Huyton & Prescot Golf Club
By 31 January 2023
Steve Lowery
(St. Annes Town)
8
Won - Lost
24
Ste Finnigan
(Rainhill Ex-Services)
St. Anne & Blessed Dominic Parish Club
By 31 January 2023
Derek Tinsley
(Peasley Cross Cons.)
11
Won - Lost
34
Peter Chisnall
(Parr Cons WMC 1)
Peasley Cross Conservative Club
By 31 January 2023
Stephen Hill
(Rainhill Ex-Services)
-4
Lost - Won
3
Bill Atherton
(St. Teresas)
Rainhill Ex-Services Club
By 31 January 2023
Keith. Harrison
(East Sutton Labour 2)
20
Lost - Won
28
Steven Clew
(Rainhill Ex-Services)
East Sutton Labour Club
By 31 January 2023
Lee Jones
(Parr Cons WMC 2)
12
Lost - Won
6
Ian Crosby
(Windleshaw 2)
Parr Cons Workingmans Club
By 31 January 2023
Chris Hatton
(Haydock Cons. (Wed))
-20
Won - Lost
48
Eric Lomax
(Haydock Cons. (Wed))
Haydock Conservative Club
Third Round
By 21 February 2023
Chris Hill
(East Sutton Labour 1)
-11
Lost - Won
4
Tony Kelly
(Haydock Cons. (Wed))
East Sutton Labour Club
By 21 February 2023
Derek Tinsley
(Peasley Cross Cons.)
11
Won - Lost
-20
Chris Hatton
(Haydock Cons. (Wed))
Peasley Cross Conservative Club
By 21 February 2023
Colin McCarthy
(St. Teresas)
9
Lost - Won
18
Derek Crosby
(Windleshaw 2)
St. Teresas Parish Centre
By 21 February 2023
Simon Keenaghan
(Windleshaw 1)
-7
Lost - Won
3
Bill Atherton
(St. Teresas)
Windleshaw Catholic Mens Club
By 21 February 2023
Steve Lowery
(St. Annes Town)
8
Lost - Won
26
Joe McCormick
(Peasley Cross Cons.)
St. Anne & Blessed Dominic Parish Club
By 21 February 2023
Mike Ward
(Windleshaw 1)
24
Lost - Won
6
Ian Crosby
(Windleshaw 2)
Windleshaw Catholic Mens Club
By 21 February 2023
John Glenn
(East Sutton Labour 2)
19
Lost - Won
43
Gary Murphy
(St. Annes Town)
East Sutton Labour Club
By 21 February 2023
Bill Geldert
(Windleshaw 1)
10
Won - Lost
28
Steven Clew
(Rainhill Ex-Services)
Windleshaw Catholic Mens Club
Quarter-Final
By 03 March 2023
Tony Kelly
(Haydock Cons. (Wed))
4
Lost - Won
26
Joe McCormick
(Peasley Cross Cons.)
Haydock Conservative Club
By 03 March 2023
Ian Crosby
(Windleshaw 2)
6
Lost - Won
10
Bill Geldert
(Windleshaw 1)
Windleshaw Catholic Mens Club
By 03 March 2023
Gary Murphy
(St. Annes Town)
43
Lost - Won
11
Derek Tinsley
(Peasley Cross Cons.)
St. Anne & Blessed Dominic Parish Club
By 03 March 2023
Derek Crosby
(Windleshaw 2)
18
Lost - Won
3
Bill Atherton
(St. Teresas)
Windleshaw Catholic Mens Club
Semi-Final
On 27 March 2023
Joe McCormick
(Peasley Cross Cons.)
26
Won - Lost
10
Bill Geldert
(Windleshaw 1)
Unison Sports & Social Club
On 27 March 2023
Derek Tinsley
(Peasley Cross Cons.)
11
Won - Lost
3
Bill Atherton
(St. Teresas)
Unison Sports & Social Club
Final
On 28 March 2023
Joe McCormick
(Peasley Cross Cons.)
26
Won - Lost
11
Derek Tinsley
(Peasley Cross Cons.)
Unison Sports & Social Club