St. Helens & District (Thurs.) Snooker League - |
Administrator - Dave O'Dowd | david_odowd@hotmail.com | | ||||
League | Tables | Fixtures & Results | Player Rankings | Player Aggregates | Player Stats (All Seasons) | Highest Breaks | Breaks (All Divisions & Cups) | Breaks (All Seasons) | Head to Head | Clubs | Pictures | Roll of Honour | News | Forum | Sponsors | Documents | Rules | Search | Subscribe | |||
Cups | Alan Crosby Memorial Cup (Individual H'Cap) | Alan Hill Memorial Trophy (Pairs) | Bert Harris Memorial Cup (Under 25's) | Champions Challenge | Frank Owen Trophy (Over 50's) | Jimmy Rigby Cup (Three Man Team) | K.W.T. Bowl | K.W.T. Cup | O'Dowd/Ormiston Trophy (Scratch Individual) | | |||
|
O'Dowd/Ormiston Trophy (Scratch Individual) |
QUARTER FINALS MATCHES TO BE PLAYED BY FRIDAY 1st APRIL 2022 RULES 1 THE FIRST NAMED PLAYER DRAWN OUT IS DEEMED AT HOME AND MUST CONTACT THE AWAY PLAYER WITH 3 SEPARATE DATES TO PLAY THE MATCH - OTHERWISE THE AWAY PLAYER WILL GO THROUGH TO NEXT ROUND 2 ALL MATCHES TO BE PLAYED STRICTLY BY THE ABOVE DATE. 3 ALL GAMES ARE OF BEST OF THREE FRAMES UP TO THE SEMI-FINALS. SEMI-FINALS ARE BEST OF FIVE FRAMES, AND THE FINAL IS BEST OF SEVEN FRAMES 4 RESULTS TO STE WHITTAKER on 07936 933976 IMMEDIATELY AFTER THE MATCH 5 A RE-DRAW WILL TAKE PLACE AFTER THIS ROUND IS COMPLETED 6 WAITING TIME, 30 MINS ONLY AFTER ARRANGED START TIME, THEN CLAIM THE MATCH. 7 THE ABOVE RULE(S) WILL BE STRICTLY ENFORCED |
Match Date |
Home
Player |
Away Player | Venue | ||
First Round | |||||
1 |
By Friday, February 18, 2022 |
Kieran Haddock (Greenalls) |
Lost - Won |
Jono Roberts (Parr Cons WMC 1) |
Greenalls Social Club |
2 |
By Friday, February 18, 2022 |
Phil Naylor (Sidac Social 2) |
Lost - Won |
Anthony Bacon (Parr Cons WMC 1) |
Sidac Sports & Social Club |
3 |
By Friday, February 18, 2022 |
Kevin Stott (Lowe House) |
Lost - Won |
Mark Richardson (Parr Cons WMC 1) |
Lowe House Social Club |
4 |
By Friday, February 18, 2022 |
Tom Bulman (Unison) |
Lost - Won |
Chris Hill (East Sutton Labour 1) |
Unison Sports & Social Club |
5 |
By Friday, February 18, 2022 |
Mike Rafferty (St. Annes Town) |
Won - Lost |
Ray Roughley (St. Teresas) |
St. Anne & Blessed Dominic Parish Club |
6 |
By Friday, February 18, 2022 |
Adam Chorley (Scala Snooker) |
Won - Lost |
Ste Whittaker (Peasley Cross Cons.) |
Scala Snooker & Pool Centre |
7 |
By Friday, February 18, 2022 |
Bill Atherton (St. Teresas) |
Lost - Won |
Will Fyles (East Sutton Labour 1) |
St. Teresas Parish Centre |
8 |
By Friday, February 18, 2022 |
Aaron Lewis (Sidac Social 2) |
Won - Lost |
Richard Birch (Parr Cons WMC 2) |
Sidac Sports & Social Club |
9 |
By Friday, February 18, 2022 |
Simon Holland (East Sutton Labour 1) |
Won - Lost |
Nathan Williams (Sidac Social 2) |
East Sutton Labour Club |
10 |
By Friday, February 18, 2022 |
Damien Gauchwin (Scala Snooker) |
Lost - Won |
Callum Jones (Parr Cons WMC 2) |
Scala Snooker & Pool Centre |
11 |
By Friday, February 18, 2022 |
Liam Dempster (Lowe House) |
Lost - Won |
Terry Wilkie (St. Annes Town) |
Lowe House Social Club |
12 |
By Friday, February 18, 2022 |
Karl Szczotok (St. Annes Town) |
Lost - Won |
Chris Richmond (Greenalls) |
St. Anne & Blessed Dominic Parish Club |
13 |
By Friday, February 18, 2022 |
Ryan Rennison (Windleshaw 2) |
Won - Lost |
Stu Barrow (Scala Snooker) |
Windleshaw Catholic Mens Club |
14 |
By Friday, February 18, 2022 |
Kieran Helsby (Parr Cons WMC 1) |
Won - Lost |
Colin Bromilow (Huyton Cons. (Wed)) |
Parr Cons Workingmans Club |
15 |
On Friday, February 18, 2022 |
Martin Sedgwick (Parr Cons WMC 1) |
- |
Bye to Next Round (Bye) |
OPEN DATE |
16 |
On Friday, February 18, 2022 |
Mike Bennett (St. Teresas) |
- |
Bye to Next Round (Bye) |
OPEN DATE |
Second Round | |||||
17 |
By Tuesday, March 8, 2022 |
Ryan Rennison (Windleshaw 2) |
Lost - Won |
Jono Roberts (Parr Cons WMC 1) |
Windleshaw Catholic Mens Club |
18 |
By Tuesday, March 8, 2022 |
Simon Holland (East Sutton Labour 1) |
Won - Lost |
Aaron Lewis (Sidac Social 2) |
East Sutton Labour Club |
19 |
By Tuesday, March 8, 2022 |
Chris Richmond (Greenalls) |
Won - Lost |
Will Fyles (East Sutton Labour 1) |
Greenalls Social Club |
20 |
By Tuesday, March 8, 2022 |
Adam Chorley (Scala Snooker) |
Lost - Won |
Anthony Bacon (Parr Cons WMC 1) |
Scala Snooker & Pool Centre |
21 |
By Tuesday, March 8, 2022 |
Terry Wilkie (St. Annes Town) |
Lost - Won |
Martin Sedgwick (Parr Cons WMC 1) |
St. Anne & Blessed Dominic Parish Club |
22 |
By Tuesday, March 8, 2022 |
Mike Bennett (St. Teresas) |
Won - Lost |
Chris Hill (East Sutton Labour 1) |
St. Teresas Parish Centre |
23 |
By Tuesday, March 8, 2022 |
Mark Richardson (Parr Cons WMC 1) |
Won - Lost |
Callum Jones (Parr Cons WMC 2) |
Parr Cons Workingmans Club |
24 |
By Tuesday, March 8, 2022 |
Kieran Helsby (Parr Cons WMC 1) |
Won - Lost |
Mike Rafferty (St. Annes Town) |
Parr Cons Workingmans Club |
Quarter-Final | |||||
25 |
By Friday, April 1, 2022 |
Kieran Helsby (Parr Cons WMC 1) |
Won - Lost |
Simon Holland (East Sutton Labour 1) |
Parr Cons Workingmans Club |
26 |
By Friday, April 1, 2022 |
Mark Richardson (Parr Cons WMC 1) |
Won - Lost |
Chris Richmond (Greenalls) |
Parr Cons Workingmans Club |
27 |
By Friday, April 1, 2022 |
Anthony Bacon (Parr Cons WMC 1) |
Lost - Won |
Martin Sedgwick (Parr Cons WMC 1) |
Parr Cons Workingmans Club |
28 |
By Friday, April 1, 2022 |
Jono Roberts (Parr Cons WMC 1) |
Lost - Won |
Mike Bennett (St. Teresas) |
Parr Cons Workingmans Club |