St. Helens & District (Weds.) Snooker League - |
Administrator - Dave O’Dowd | david_odowd@hotmail.com | 07984 309268 | ||||
League | Tables | Fixtures & Results | Player Rankings | Player Aggregates | Player Stats (All Seasons) | Highest Breaks | Breaks (All Divisions & Cups) | Breaks (All Seasons) | Head to Head | Clubs | Pictures | Roll of Honour | News | Forum | Sponsors | Committee | Documents | Rules | Search | Subscribe | |||
Cups | Alan Hill Memorial Trophy (Pairs) | Bert Harris Memorial Cup (U25's) | Chris Barrow Memorial Cup (H/Cap Ind.) | Craig Harrison Champions Cup (Scratch) | Frank Owen Trophy (Ov.50's) | Jimmy Hendey Challenge Shield | 'Reporter Cup' 3-A-Side Championship | Tommy Burke Challenge Cup | | |||
|
'Reporter Cup' 3-A-Side Championship |
QUARTER FINALS MATCHES TO BE PLAYED BY TUESDAY 5TH APRIL 2022 RULES 1 THE FIRST NAMED TEAM DRAWN OUT IS DEEMED AT HOME AND MUST CONTACT THE AWAY TEAM WITH 3 SEPARATE DATES TO PLAY THE MATCH - OTHERWISE THE AWAY TEAM WILL GO THROUGH TO NEXT ROUND 2 ALL MATCHES TO BE PLAYED STRICTLY BY THE ABOVE DATE. 3 GAMES ARE DECIDED BY CUMULATIVE AGGREGATE SCORES AFTER ALL THREE FRAMES HAVE BEEN PLAYED. THE TEAM WITH THE HIGHER SCORE IS DEEMED THE WINNER 4 RESULTS TO STE WHITTAKER on 07936 933976 IMMEDIATELY AFTER THE MATCH 5 A RE-DRAW WILL TAKE PLACE AFTER THIS ROUND IS COMPLETED 6 WAITING TIME, 30 MINS ONLY AFTER ARRANGED START TIME, THEN CLAIM THE MATCH. 7 THE ABOVE RULE(S) WILL BE STRICTLY ENFORCED FOR TEAM ENTRY LISTS CLICK HERE |
Match Date |
Home
Team
|
Away Team | Venue | ||
First Round | |||||
1 |
By Sunday, February 13, 2022 | (Division 3) Unison 1 (3AS) |
Lost - Won |
East Sutton Lab. 2 (3AS) (Division 3) | The Unison Sports & Social Club |
2 |
By Sunday, February 13, 2022 | (Division 3) Parr Cons. WMC 1 (3AS) |
Lost - Won |
St. Teresas (3AS) (Division 3) | Parr Cons & Workingmens Club |
3 |
By Sunday, February 13, 2022 | (Division 3) Sidac Sports & Soc. (3AS) |
Won - Lost |
St. Teresas Cross 2 (3AS) (Division 3) | Sidac Sports & Social Club |
4 |
By Sunday, February 13, 2022 | (Division 3) Parr Cons. WMC 2 (3AS) |
Lost - Won |
Prescot Guild Hall 1 (3AS) (Division 3) | Parr Cons & Workingmens Club |
5 |
By Sunday, February 13, 2022 | (Division 3) Peasley Cross Cons. (3AS) |
Lost - Won |
East Sutton Lab. 1 (3AS) (Division 3) | Peasley Cross Conservative Club |
6 |
On Sunday, February 13, 2022 | (Division 3) Windle Labour 1 (3AS) |
- |
Bye (Division 3) | OPEN Date |
7 |
On Sunday, February 13, 2022 | (Division 3) Prescot Guild Hall 3 (3AS) |
- |
Bye (Division 3) | OPEN Date |
8 |
On Sunday, February 13, 2022 | (Division 3) Windle Labour 2 (3AS) |
- |
Bye (Division 3) | OPEN Date |
9 |
On Sunday, February 13, 2022 | (Division 3) Unison 2 (3AS) |
- |
Bye (Division 3) | OPEN Date |
10 |
On Sunday, February 13, 2022 | (Division 3) Unison 3 (3AS) |
- |
Bye (Division 3) | OPEN Date |
11 |
On Sunday, February 13, 2022 | (Division 3) Prescot Guild Hall 2 (3AS) |
- |
Bye (Division 3) | OPEN Date |
12 |
On Sunday, February 13, 2022 | (Division 3) Lowe House 2 (3AS) |
- |
Bye (Division 3) | OPEN Date |
13 |
On Sunday, February 13, 2022 | (Division 3) Parr Cons. WMC 3 (3AS) |
- |
Bye (Division 3) | OPEN Date |
14 |
On Sunday, February 13, 2022 | (Division 3) Lowe House 1 (3AS) |
- |
Bye (Division 3) | Lowe House Social Club |
15 |
On Sunday, February 13, 2022 | (Division 3) Windleshaw (3AS) |
- |
Bye (Division 3) | OPEN Date |
16 |
On Sunday, February 13, 2022 | (Division 3) St. Teresas Cross 1 (3AS) |
- |
Bye (Division 3) | OPEN Date |
Second Round | |||||
17 |
By Monday, March 7, 2022 | (Division 3) Unison 2 (3AS) |
Lost - Won |
Unison 3 (3AS) (Division 3) | The Unison Sports & Social Club |
18 |
By Monday, March 7, 2022 | (Division 3) East Sutton Lab. 2 (3AS) |
Won - Lost |
St. Teresas (Division 2) | East Sutton Labour Club |
19 |
By Monday, March 7, 2022 | (Division 3) Windleshaw (3AS) |
Lost - Won |
Sidac Sports & Soc. (3AS) (Division 3) | Windleshaw Catholic Mens Club |
20 |
By Monday, March 7, 2022 | (Division 3) Parr Cons. WMC 3 (3AS) |
Won - Lost |
Windle Labour 2 (3AS) (Division 3) | Parr Cons & Workingmens Club |
21 |
By Monday, March 7, 2022 | (Division 3) Prescot Guild Hall 1 (3AS) |
Lost - Won |
East Sutton Lab. 1 (3AS) (Division 3) | Prescot Guild Hall |
22 |
By Monday, March 7, 2022 | (Division 3) Lowe House 2 (3AS) |
Lost - Won |
Windle Labour 1 (3AS) (Division 3) | Lowe House Social Club |
23 |
By Monday, March 7, 2022 | (Division 3) Prescot Guild Hall 3 (3AS) |
Lost - Won |
St. Teresas Cross 1 (3AS) (Division 3) | Prescot Guild Hall |
24 |
By Monday, March 7, 2022 | (Division 3) Prescot Guild Hall 2 (3AS) |
Lost - Won |
Lowe House 1 (3AS) (Division 3) | Prescot Guild Hall |
Quarter-Final | |||||
25 |
By Tuesday, April 5, 2022 | (Division 3) Windle Labour 1 (3AS) |
Lost - Won |
Sidac Sports & Soc. (3AS) (Division 3) | Windle Social Club |
26 |
By Tuesday, April 5, 2022 | (Division 3) Unison 3 (3AS) |
Won - Lost |
Lowe House 1 (3AS) (Division 3) | The Unison Sports & Social Club |
27 |
By Tuesday, April 5, 2022 | (Division 3) East Sutton Lab. 1 (3AS) |
Won - Lost |
St. Teresas Cross 1 (3AS) (Division 3) | East Sutton Labour Club |
28 |
By Tuesday, April 5, 2022 | (Division 3) East Sutton Lab. 2 (3AS) |
Won - Lost |
Parr Cons. WMC 3 (3AS) (Division 3) | East Sutton Labour Club |
Semi-Final | |||||
29 |
On Friday, May 13, 2022 (19:30) | (Division 3) Sidac Sports & Soc. (3AS) |
- |
East Sutton Lab. 1 (3AS) (Division 3) | Peasley Cross Conservative Club |
30 |
On Friday, May 13, 2022 (19:30) | (Division 3) Unison 3 (3AS) |
- |
East Sutton Lab. 2 (3AS) (Division 3) | Peasley Cross Conservative Club |