Southport & District Amateur Snooker League -
Administrator - Chris Gill | chrisgill147@aol.com | Phil Green | southport.snooker.results@hotmail.com
League Tables | Fixtures & Results | Player Rankings | Player Aggregates | Player Stats (All Seasons) | Highest Breaks | Breaks (All Divisions & Cups) | Breaks (All Seasons) | Head to Head | Clubs | Pictures | Roll of Honour | News | Forum | Committee | Documents | Rules | Search | Subscribe
Cups Atherton Cup | Birch Pairs | J.J.Birch Cup | J.W.Blyden Cup | J.W.Blyden Trophy | James Yates Trophy | Lucas Cup | Marshall Cup | Rickerby Cup |
News
This years Presentation Night will be held at Southport Con Club on Friday the 24th of May with the Marshall Handicap Final being played on the night. The final will start at 7:15pm, with it being a Best of 5 frame final with the Presentation of the yearly awards done after the completion of that match. I do hope that you will come and support your team in collecting their team and individual awards.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Please see below for the details on where the up and coming semi-finals and finals are going to be played with all those in bold already agreed to, and those in normal print the proposed date.


Rickerby Cup semi 1 - Scarisbrick B v Fleetwood Hesketh B, Tuesday the 23rd of April, @ The Railway

Frank Lodge Final - Tarleton BC C v Southport Cons A, Tuesday the 23rd of April, @ Banks

Seniors semi-finals - P. Kitchen v R. Wood & J. Stringfellow v B. Jarrett, Wednesday the 24th of April, @ Southport Cons

Rickerby Cup semi 2 - Bretherton B v Fleetwood Hesketh C, Thursday the 25th of April @ Tarleton BC

Lucas Open semi-final - A. Booth M. Brown & G. Hibbott v P. Tyndall, Monday the 29th of April, @ Tarleton BC

Birch Final - L. Marshall v J. Shaw, Tuesday the 30th of April, venue tbc

Atherton 3rd division semi-finals - K. Ford v D. Quinn & D. Turner v M. Cusack, Wednesday the 1st of May, @ Southport Cons

James Yates semi-finals - M. Brown v R. Iddon & S. Crane v G. Hibbott, Monday the 29th of April, @ Churchtown Cons

Rickerby Cup Final - Tuesday the 7th of May, venue tbc

Seniors Final - Wednesday the 8th of May, @ Argyle LTC

Blyden Vets Trophy - M. Roberts v L. Prescott & B. Evans & P. Keep, Thursday the 9th of May, venue tbc

Lucas Open Final - Monday the 13th of May, venue tbc

Marshall Handicap Open semi-finals - B. Evans v S. Fisher & J. Shaw v P. Tyndall, Tuesday the 14th of May, venue tbc

Atherton Final - Wednesday the 15th of May, venue tbc

James Yates Final - Thursday the 16th of May, @ Birkdale Cons

Birch Handicapped Pairs semi-finals & final - Sunday the 28th of April, venue tbc

Marshall Handicap Open Final - Friday the 24th of May, 7:15pm start


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Chris Gill

Gen Sec